Aöf Dersleri Özetleri - Çıkmış Sorular - Sınav Soruları

AÖF Ders Özetleri Uygulamasına Hoş Geldiniz,Uygulamadan tam anlamıyla faydalanmak için üye olunuz.

Vize İngilizce 1 Vize 3.Ünite Ders Özeti


admin

Administrator
Yönetici
Admin
#1
ÜNİTE - 3 : FAVORITE PEOPLE (FAVORİ / SEVİLEN İNSANLAR)1. Sahiplik Sıfatı : Bir nesnenin “kimin” yani “kime ait” olduğunu belirten kelimelerdir.Kişi zamirleri ve sahiplik sıfatları genelde birbirleri ile karıştırılırlar. Soruda boşluk bırakırlar ve o boşluğa sahiplik sıfatının gelmesi gerekir. Fakat seçeneklere kişi zamirleri de koydukları zaman aklımız karışır. Önce kişi zamirlerini (yani cümlede özne konumunda bulunan kelimeler) hatırlayalım, daha sonra karşılaştırmalı olarak sahiplik sıfatlarına geçelim.Kişi Zamiri Sahiplik SıfatıI (ben) my (benim)

You (sen) your (senin)

He (o) his (onun)

She (o) her (onun)

It (o) its (onun) + isim / nesne

We (biz) our (bizim)

You (siz) your (sizin)

They (onlar) their (onların)Peki boşluğa kişi zamiri mi yoksa sahiplik sıfatı mı geleceğini nasıl anlarız? İşte ipuçları :Kişi zamirleri ÖZNE konumundadırlar. İngilizcenin cümle yapısını hatırlayın. Özneden sonra FİİL gelir. Dolayısıyla boşluktan sonra fiil varsa o zaman boşluğa kişi zamiri gelmesi gerekir.Örnek :............. is very tired.

a) His b) Her c) Its d) Their e) SheCevap : E

Çözüm : Boşluktan sonra gelen “is” daha önceki konumuz olan “be” yani olmak fiilinin açılımlarından biridir. Dolayısıyla kişi zamiri yani özne eksikliği vardır ve seçeneklerdeki tek kişi zamiri “she” olduğuna göre doğru cevap E’dir. Diğer seçenekler sahiplik sıfatlarıdır.Peki sahiplik sıfatı nasıl kullanılır? Burada dikkat edilmesi gereken en büyük ipucu sahiplik sıfatlarının arkasından hemen bir isim gelmek zorundadır.Örnek :............. mother is very tired.

a) She b) Her c) They d) It e) HeCevap : B

Çözüm : Boşluktan sonra doğrudan fiil mi geliyor? Hayır. Eğer fiil gelseydi boşluğa kişi zamiri getirilecekti. Fakat boşluktan sonra gelen “mother” kelimesi bir isimdir. Dolayısıyla bu ipucundan yola çıkarak boşlukta bir sahiplik zamirinin eksikliğini farkederiz.Her mother : Onun annesi

Her mother is very tired. : Onun annesi çok yorgun.I’m a Sean Penn fan. (Ben bir Sean Penn hayranıyımdır.)

à My favorite actor is Sean Penn. (Benim favori aktörüm Sean Penn.)You’re a tennis fan. (Sen bir tenis fanatiğisin.)

à Your favorite sport is tennis. (Senin favori sporun tenistir.)He’s an actor. (O bir aktördür.)

à His new movie is great. (Onun yeni filmi harikadır.)She’s a famous singer. (O ünlü bir şarkıcıdır.)

à Her voice is amazing. (Onun sesi inanılmazdır.)We’re Giant fans. (Biz Giants hayranıyız.)

à Our favorite team is the Giants. (Bizim favori takımımız Giants.)They’re tennis players. (Onlar tenis oyuncularıdır.)

à Their matches are exciting. (Onların maçları heyecan vericidir.)* “be” (am / is / are) fiilinden sonra mutlaka bir belirtecin (a, an gibi) kullanılması gerekir. Ancak çoğul kelimelerde a/an kullanılmaz.He’s a soccer player. (O bir futbol oyuncusu.)

They’re soccer players. (Onlar futbol oyuncusular.)

Yani “they’re a soccer player.” ya da “he’s soccer players.” gibi ifadeler kesinlikle yanlıştır.2. Ünitede mutlaka bilinmesi gereken sıfatlarsmart : zeki nice : hoş, güzel

friendly : arkadaş canlısı fun : eğlenceli

quiet : sessiz lazy : tembel

shy : çekingen outgoing : dışa dönük

hardworker : çalışkan strict : katı, sıkı, disiplinli

interesting : enteresan, ilgi çekiciFAMILY (AİLE)DİŞİ ERKEKgrandmother (=grandma) grandfather (=grandpa) à grandparents

(büyükanne) (büyükbaba) (büyükanne ve büyükbaba)mother (=mom) father (=dad) à parents

(anne) (baba) (anne ve baba, ebeveyn)wife (kadın eş) husband (erkek eş, koca)daughter (kız evlat) son (erkek evlat) à children (çocuklar)sister (kız kardeş) brother (erkek kardeş)

BİLİNMESİ GEREKEN SORU KALIPLARI

(Soru kelimeleri ile “be” fiilinin kullanımı)1. Birinin “nasıl” olduğunu sormak için cümlede “how” soru kelimesi kullanılır.How are you? (Nasılsın?) à I’m fine, thank you. (İyiyim, teşekkür ederim.)How is your mother? (Annen nasıl?) à She’s fine, thank you. (O iyi, teşekkür ederim.)

How is your father? (Baban nasıl?) à He’s fine, thank you. (O iyi, teşekkür ederim.)

How are your parents? (Anne ve baban nasıl?) à They’re fine, thank you. (Onlar iyiler, teşekkür ederim.)2. Birinin “kim” olduğunu sormak için cümlede “who” soru kelimesi kullanılır.Who’s this? (Bu kim?) / Who’s that? (Şu kim?)

à It’s my sister. (O benim kız kardeşim.) / It’s Mr. Black. (O, Bay Black.)

Who are these? (Bunlar kim? / Who are those? (Şunlar kim?)3. Birinin “nereli” olduğunu sormak için cümlede -nerede- anlamına gelen “where” soruu kelimesi ile birlikte mutlaka “from” edatı da bulunmalıdır.Where are you from? (Nerelisin?) à I’m from Italy. (İtalyalıyım.)

Where’s she from? (O nereli?) à She’s from Spain. (O İspanyalı.)

Where’s he from? (O nereli?) à He’s from France. (O Fransalı.)4. Birinin “yaşını” sormak için “How old” soru kelimesi kullanılır.How old are you? (Kaç yaşındasın?) à I’m 30 years old. (30 yaşındayım.)

How old is your brother? (Erkek kardeşin kaç yaşında?) à He’s 20 years old. (20 yaşında.)

How old is your sister? (Kız kardeşin kaç yaşında?) à She’s 17 years old. (17 yaşında.)5. Birinin “kişilik özelliğini” sormak için cümlede “like” kelimesi bulunmalıdır.What’s Laura like? (Laura nasıl biridir?) à She’s smart. (O akıllı biridir.)

What are your parents like? (Annen ve baban nasıl biridir?) à They’re strict. (Disiplinlidir)6. Birinin “nerede” olduğunu sormak için, “where” soru kelimesi kullanılır.Where are they today? (Onlar bugün neredeler?) à They’re at the library.(Kütüphanedeler.)7. Birine adını sormak için :What’s your name? (Adın nedir?) à My name’s Linda. (Adım Linda.)

What are their names? (Onların adı nedir?) à Their names are Linda and Jack. (Onların adı Linda ve Jack.)

What’s his name? (Onun adı ne?) à His name’s Jack. (Onun adı Jack.)

What’s Semra’s last name? (Semra’nın soyadı nedir?) à Her last name is Öztürk. (Onun soyadı Öztürk’tür.)